Co wyróżnia naprotechnologię?

 1. Naprotechnologia zakłada pomoc medyczną niepłodnym parom małżeńskim w celu poczęcia dziecka i budowania rodziny.
 2. Jest metodą leczenia przyczynowego niepłodności tj. prowadzona jest diagnostyka w celu wykrycia zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, a  leczenie ukierunkowane jest na przyczyny niepłodności. Wobec tego poczęcie dziecka odbywa się w konsekwencji leczenia chorób, zaburzeń, niedoborów hormonalnych i innych, które prowadzą do niepłodności.
 3. Farmakologiczna stymulacja owulacji też jest podejmowana, gdy zachodzi taka konieczność, ale zawsze poczęcie dziecka odbywa się w sposób naturalny – w wyniku aktu małżeńskiego.
 4. Naprotechnologia zakłada indywidualizację metod diagnostyki i leczenia przyczynowego w oparciu o cykl miesiączkowy danej kobiety.
 5. W leczeniu niedoborów hormonów płciowych kobiety stosowane są preparaty naturalnych hormonów.
 6. Ochrona dziecka tuż po poczęciu. Minimalizowanie ryzyka poronienia poprzez ścisły nadzór nad chorobami, zaburzeniami, które były przyczyna niepłodności. W czasie ciąży diagnostyka hormonalna pozwala na ścisłe określenie potrzebnej do substytucji dawki progesteronu na każdym etapie ciąży.
 7. Naprotechnologia stawia na profilaktykę niepłodności kobiecej i męskiej. Nie jest dedykowana tylko niepłodności, ale również profilaktyce zaburzeń zdrowia prokreacyjnego. Wobec tego nie stosuje się w naprotechnologii metod, które zdrowie prokreacyjne zaburzają i mogą skutkować niepłodnością w przyszłości takich jak np. antykoncepcja. Inny przykład:  w czasie zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej stosowane są techniki antyzrostowe mające na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia  niepłodności  wynikającej z obecności pooperacyjnych zrostów miednicy mniejszej.
 8.  Naprotechnologia promuje zdrowy styl życia od młodych lat. Promuje naturalne metody polegające na znajomości fizjologii i umiejętności obserwacji biomarkerów płodności.  Jest to ściśle związane z podejściem do  ludzkiej płodności jako objawu zdrowia, a nie choroby, z która trzeba walczyć po to, by ją ujarzmić np. za pomocą antykoncepcji. Naprotechnologia w szczególności promuje metodę Creightona obserwacji cyklu miesiączkowego, która dzięki standaryzacji zarówno samej metody jak i metody nauczania instruktorów i prowadzonej przez nich edukacji pozwala na wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety z wysoką dokładnością.
 9. Naprotechnologia promuje moralne zasady dotyczące życia małżeńskiego tj. czystość, wierność, a także budowanie relacji i dialogu małżeńskiego dotyczącego życia seksualnego i planowania potomstwa.
 10. Naprotechnologia proponuje kobietom i mężczyznom metody diagnostyki i leczenia, które pozwalają zachować im godność jako osobom oraz małżonkom. Przykład: pobranie nasienia mężczyzny odbywa się podczas stosunku płciowego, a nie masturbacji. 
 11. Poczęcie dziecka odbywa się w sposób naturalny, co z kolei chroni godność dziecka jako osoby od samego momentu zapłodnienia. W aspekcie ściśle medycznym chroni poczęte dziecko przed wieloma niepotrzebnymi ingerencjami, które mogą skutkować chorobami  w wyniku uszkodzenia genomu człowieka znajdującego się na wczesnym etapie rozwoju.