Dlaczego lekarz naprotechnolog nie musi być jednocześnie ginekologiem?

Nie wszyscy lekarze zajmujący się pomocą niepłodnym parom małżeńskim w ramach naprotechnologii są ginekologami, i to zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przykładem niech będzie dr  Phil Boyle z Irlandii – dyrektor klinik naprotechnologicznych w Dublinie i w Galway, który jest lekarzem rodzinnym. Wśród naprotechnologów są lekarze jeszcze innych specjalności, w tym endokrynolodzy czy interniści.  Zaburzenia płodności  są problemem interdyscyplinarnym.

Zdrowie prokreacyjne kobiet i mężczyzn  zależy od ogólnego stanu zdrowia i zaburzenia płodności wynikają często z niediagnozowanych i / lub nieleczonych chorób ogólnoustrojowych. Przykładem są chociażby choroby tarczycy, przysadki, nadnerczy, otyłość, choroby o podłożu autoimmunologicznym, cukrzyca, insulinooporność oraz ogólnoustrojowe zakażenia, np. borelioza, niedobory witamin i mikroelementów. 

Lekarz każdej specjalności może poszerzać swą wiedzę w kierunku diagnostyki i leczenia niepłodności  i służyć  fachową pomocą w tym zakresie.  Kursy doskonalące w dziedzinie niepłodności organizowane są dla lekarzy różnych specjalności przez CMKP – Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Od około 10 lat organizowane są konferencje i zjazdy dotyczące naprotechnologii przez FCCP (FertilityCare Centers of Poland) – Ogólnopolskie Centrum Troski o Płodność. Umiejętność  diagnostyki i leczenia w oparciu o obserwacje cyklu miesiączkowego metodą Creightona lekarz może zdobyć na kursach organizowanych przez Instytut Papieża Pawła VI
w Omaha, USA. W 2012/2013 roku obie części kształcenia lekarzy i instruktorów odbyły się w Polsce. Wszystkie te szkolenia są przeznaczone dla lekarzy różnych specjalności podstawowych i szczegółowych.

W związku z tym, że zwykle niepłodność ma charakter wieloczynnikowy i wymaga zintegrowanej pomocy lekarzy kilku specjalności ważna jest praca zespołowa – począwszy od instruktora metody Creightona po lekarzy: endokrynologa, ginekologa, urologa, chirurga, androloga, diabetologa, psychiatrę i seksuologa oraz in. Lekarze zajmujący się problemem niepłodności starają się posiąść wiedzę z tych dziedzin medycyny. Nierzadko lekarz endokrynolog posiada specjalizację z andrologii, ginekolog potrafi przeprowadzić badanie nasienia, a lekarz rodzinny, który nabył umiejętność wykonywania badan usg  potrafi monitorować dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i owulację itd. Część z lekarzy naprotechnologów posiada tez uprawnienia instruktora metody Creightona. 

Z pewnością wiedza na temat diagnostyki i leczenia  niepłodności jest szeroka i wymaga wielu umiejętności. W odróżnieniu od coraz bardziej zawężających się specjalizacji lekarskich, naprotechnologia wymaga stale poszerzania wiedzy z różnych dziedzin medycyny.  W tej specjalności,  może bardziej niż w innych, ujawnia się też etyka zawodu lekarza, którego priorytetem jest ochrona życia  od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dr n. med. Małgorzata Wolny NFPMC, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, naprotechnolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

÷ 1 = 2