Dociekanie przyczyn niepłodności – kilka słów o diagnostyce w naprotechnologii

W naprotechnologicznym podejściu do niepłodności małżeńskiej szczegółowa diagnostyka ma ogromne znaczenie, ponieważ leczenie ukierunkowane jest na przyczyny problemu.

  1. Podstawą jest dobrze zebrany wywiad z parą małżeńską.

Szczegółowe pytania dotyczą zdrowia ginekologicznego pacjentki począwszy od przebiegu okresu dojrzewania. Lekarz pyta m.in. o regularność i długości cykli miesiączkowych, o czas trwania miesiączek, obfitość krwawień, obecność objawów zespoły napięcia przedmiesiączkowego, umiejętność rozpoznawania objawów płodności,  stosowanie antykoncepcji w przeszłości, przebyte ciąże i poronienia, a także poprosi o wyniki dotychczas przeprowadzonych badań laboratoryjnych i obrazowych, jeśli były wcześniej wykonywane. Wywiad zebrany z mężczyzną jest nie mniej ważny i dotyczy przebiegu okresu dojrzewania, przebytych oraz aktualnych problemów z dziedziny andrologii.  Dlatego na pierwszą wizytę w gabinecie naprotechnologicznym warto zabrać dokumentację dotyczącą zarówno zdrowia prokreacyjnego, jak i diagnostyki oraz leczenia innych chorób.

Badanie fizykalne pacjentów uwzględnia wagę i wzrost, pomiar ciśnienia tętniczego i inne aspekty badania lekarskiego pozwalające na ocenę ogólnego stanu zdrowia, adekwatne dla problemów zdrowotnych.

2. Obserwacje cyklu miesiączkowego.

Ważna jest umiejętność obserwacji cyklu miesiączkowego. Prowadzone przez pacjentów obserwacje mają wartość diagnostyczną, ale i terapeutyczną. Naturalnych metod planowania poczęcia dziecka jest kilka, każda może być pomocna. Wśród nich jest metoda Creigtona, która polega na obserwacji śluzu szyjkowego. Nauczana indywidualnie przez instruktora cechuje się dużą skutecznością w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu miesiączkowym kobiety. Sama umiejętność określania dni płodnych w cyklu miesiączkowym kobiety sprawia, że małżonkowie zwiększają swoje szanse na poczęcie dziecka bez jakichkolwiek interwencji terapeutycznych o 20%. W bardziej skomplikowanych problemach zdrowotnych to oczywiście nie wystarcza. Wówczas karta obserwacji ma wartość diagnostyczną, bo obecność nieprawidłowości, np. zbyt mało dni ze śluzem, nieprawidłowe krwawienia, skrócona lub wydłużona faza lutealna  wskazują na konkretne zaburzenia i ukierunkowują dalszą diagnostykę. Karta obserwacji jest również narzędziem w ręku  lekarza w wyznaczaniu dni pobrań krwi do badań hormonalnych i wykonywaniu badań ultrasonograficznych oraz celowanym aplikowaniu leków wspomagających owulację i suplementacji hormonów w przypadku ich niedoborów. Zatem rzetelnie prowadzone obserwacje pod kierunkiem instruktora Metody sprawiają, że małżonkowie biorą aktywny udział w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

Już początkowe obserwacje 2-3 cykli miesiączkowych mają wartość diagnostyczną i pozwalają na wyciągniecie pierwszych wniosków przez lekarza. Obserwacje prowadzone są stale do czasu zajścia w ciążę. Polecane są również do stosowania po ciąży, ponieważ pozwalają dostrzec powrót płodności  w okresie karmienia piersią i służą małżonkom przez całe ich wspólne życie prokreacyjne w wyznaczaniu dni płodnych i niepłodnych.  Dzięki samoobserwacjom kobieta zauważa zmiany w cyklu miesiączkowym  zachodzące w różnych sytuacjach życiowych tj. stresu, podróży lub zmiany typowe dla okresu przedmenopauzalnego. Kobieta obserwująca śluz szyjkowy jako pierwsza może dostrzec nieprawidłowości wskazujące na choroby ginekologiczne np. nadżerkę szyjki macicy i wcześniej podejmuje leczenie.  

3. Kierunki diagnostyki medycznej

Na zdrowie prokreacyjne ma wpływ wiele czynników i nie zawsze tylko jeden z nich jest sprawcą niepłodności pary małżeńskiej. W większości przypadków niepłodnych par problem jest wieloczynnikowy, dlatego istnieje konieczność wielokierunkowej diagnostyki. W postawieniu właściwych rozpoznań  pomagają oznaczenia laboratoryjne, badania obrazowe i zabiegowe. Są to m. in. :

  • Badania w kierunku chorób ogólnoustrojowych.
  • Badania w kierunku zaburzeń hormonów płciowych.
  • Badania w kierunku czynników infekcyjnych.
  • Badania w kierunku zaburzeń immunologicznych.
  • Badania obrazowe i zabiegowe.

Wymienione badania przeprowadzane są w zależności od indywidualnych wskazań medycznych.

Przypominamy o dofinansowanych wizytach lekarskich dla małżeństw, które zmagają się z problemem niepłodności. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj: http://poradnia.donumvitae.pl/dofinansowane-leczenie/

Oprac. dr n. med. Małgorzata Wolny NFPMC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

66 ÷ 11 =